Fasada je danes veliko več kot le zaključni sloj fasadnega sistema – je pravo slikarsko platno, saj lahko z najrazličnejšimi dekorativnimi oblogami za fasade ustvarite prave estetske umetnine, ki zaokrožijo zunanjo podobo celotnega objekta. Izbira materialov za obloge je iz dneva v dan večja, zato je možnosti za individualnost in unikatnost malo morje, ključna pri vsem tem pa je najboljša fugirna masa, ki poskrbi za učinkovito pritrjenost fasadnih oblog. S pravo oblogo poskrbite za dovršen videz objekta v klasičnem, rustikalnem, modernem ali tradicionalnem slogu – trik je v izbiri prave fasadne obloge, s katero bo vsak objekt zasijal v najboljši luči.
Vrste fasadnih oblog
Fasadne obloge se lahko na steno oz. fasado pritrdijo na dva načina – vidno in nevidno. Vidno pritrjevanje poteka s pomočjo namenskih sponk in vijakov, ki so vidni na zunanji strani stene oz. fasade. Obloge, pritrjene nevidno, pa se na steno pritrjujejo z lepljenjem, pri čemer je nepogrešljiva najboljša fugirna masa, ter z namestitvijo nevidnih vijakov in sider, ki obloge držijo na mestu pritrditve.
Glede na material ločimo obloge iz umetnih in naravnih materialov, za njihovo obstojnost pa je potrebna najboljša fugirna masa. V grobem ločimo lesene obloge iz masivnega lesa, kovinske obloge, kamnite obloge iz naravnega kamna, keramične obloge iz granitokeramike, obloge iz mineralnih kompozitov oz. silikatne opeke, opečne obloge oz. t. i. klinkerje, steklene obloge in obloge iz umetnih snovi oz. t. i. kerrock. Vsaka od oblog ponuja polno mero svobode pri oblikovanju izgleda fasade, na končno podobo pa v veliki meri vpliva to, kako je izvedeno polaganje, kakšna je barva obloge, kakšna je najboljša fugirna masa in na kakšen način je uporabljena. Za prefinjen in dovršen videz fasade je torej ključen tudi celovit barvni učinek in skladno ujemanje uporabljenih barv.
Katere so najbolj uporabljane fasadne obloge?
- Naravni kamen
Avtentičen videz kamna na vaši fasadi pričara pravi toskanski ali mediteranski pridih, lahko se poigrate s kamnitimi oblogami in ustvarite fasado kot iz angleškega podeželja ali pa ji vdahnete nekoliko bolj moderen videz. Kamnite obloge ponujajo široko paleto možnosti, najboljša fugirna masa pa bo obloge prefinjeno povezala, da se bodo zlile v celoto. Pri izbiri kamna za fasadno oblogo bodite pozorni na vrsto kamna, njegovo debelino, trdnost in druge tehnične lastnosti, seveda pa je pomembna tudi njegova pravilna vgradnja, da ne pride do poškodb med ali po polaganju. Za kamnite obloge so zaradi svojih lastnosti najprimernejši različni apnenci, marmor, pohorski granodiotir in traventin, ki jih povezuje najboljša fugirna masa, vsi pa objektu dajo plemenit in hkrati naraven videz.
- Les
Lesene fasadne obloge imajo dolgotrajno tradicijo na avtohtonih stavbah, saj so bile že v preteklosti pogost arhitekturni material. Njihova estetika in enostavno vzdrževanje sta tista, ki sta jih kot dekorativne fasadne obloge ohranila do današnji dni. Pri njihovi namestitvi je treba zagotoviti zadosten odmik od zidu, zahtevana pa je tudi najboljša fugirna masa, da se med ploščami ne nabira umazanija. Lesene obloge so lahko v obliki predpripravljenih plošč, skodel, desk ali lamel, ki jih kompaktno povezuje najboljša fugirna masa, pri vgradnji pa je treba izbrati tudi les primerne vlažnosti, da ne pride do poškodb ali sprememb barv lesenih oblog.
- Keramika
Keramične fasadne obloge odlikujejo številne prednosti, saj so izredno vzdržljive, trajne in preproste za vzdrževanje. Do živega jim ne pride niti svetloba, zato so varne pred spreminjanjem barv. Barve lahko še dodatno poudari najboljša fugirna masa, različne oblike in dekorji pa pri ustvarjanju fasade skorajda ne postavljajo nobenih omejitev. Fasadne obloge lahko prilagodite svojemu individualnemu okusu in dobite razgibano površino, hkrati pa zadostite potrebam po funkcionalnosti in kakovosti celotnega fasadnega sistema.